Důležité! Stránky vznikly před určitým časem a některé články tak nemusí obsahovat aktuální informace. Věnujte proto pozornost datu článku.

Svoboda „(ne)rozhodování“ u dnešní mladé generace

Americká hypotéka bez registru

20.10.2021

„To je to dnešní mládí, jen zábava a žádná odpovědnost ani závazky.“ Tak tuto větu často slýcháváme od rodičů či prarodičů, jejichž ratolesti/vnukové dosahují prahu dospělosti. Je to ale opravdu tak jednoduché? Bylo dospívání, respektive rozhodování pro minulé generace snazší, než je tomu nyní?

Nedávný pětiletý výzkum realizovaný psychology Masarykovy univerzity v Brně ukázal, že dnešní mladá generace (18-29 let, převážně vysokoškoláci) má tendence obtížněji se rozhodovat, než tomu bylo u minulých generací.

Rozhodnutí až po třicítce

Důvod je dle výsledku výzkumu prostý. Mladí mají mnoho možností, kam se dát, a nejistotu ohledně toho, který směr je pro ně ten pravý. Je před nimi spousta směrů, spousta nejasností. V takové situaci dělat dlouhodobá rozhodnutí není snadné. Mladá generace tak odkládá časovou hranici přijímání dlouhodobých rozhodnutí až na věk okolo 30 let, a to ačkoliv je jejich přístup k rozhodování vesměs zodpovědný. Nedá se tedy říci, že by byli pohodlní. Zdroj:muni.cz




Chybí silné vzory

A co se s tím dá dělat? Abychom se dostali alespoň k částečné odpovědi na tuto otázku, musíme si uvědomit, že dnešním mladým často chybí silné vzory, na základě kterých by mohli zdárně vyselektovat, kudy se chtějí vydat, tj. který vzor je pro ně ten nejinspirativnější. Jedním ze způsobů, jak mladým, resp. našim vlastním dětem v rozhodování pomoci, může být zvýšená komunikace v rodině právě o výhodách a úskalích nejrůznějších profesních možností, stejně jako komunikace o životních partnerech. Tím, že mladý člověk přichází v rodině do podobných diskuzí, snáze si může udělat vlastní představu. Buďme tedy jako rodiče těmito vzory svým dětem!

Stejně tak je vhodné zamyslet se i nad tím, že nerozhodnost nemusí být vždy způsobena právě jen volným přístupem k mnoha životním směrům, tj. vnějšími okolnostmi, ale pravděpodobně i vlivem výchovy, životních zkušeností, menší či větší mírou osobní sebedůvěry či sebejistoty atp., tj. je třeba uvažovat o kombinaci těchto prvků v jednotlivých případech.








© 2015 Nebankovní-Americká-Hypotéka.cz, všechna práva vyhrazena.
Informace zde uvedené pochází z různých zdrojů. Provozovatel webu neposkytuje ani nezprostředkovává žádné úvěry. Kontakt