Stavební spoření - výhody a nevýhody

Americká hypotéka bez registru

21-06-2017

Stavební spoření se stalo oblíbeným spořicím produktem se zajímavým zhodnocením. Naspoříte s ním peníze nejen na nové bydlení nebo rekonstrukci, ale v podstatě na cokoliv chcete. Stavební spoření ale není tolik výhodné jako v minulosti. Co byste o něm měli vědět, než uzavřete smlouvu se stavební spořitelnou?

Relativně vysoká státní podpora

Pokud naspoříte se stavebním spořením alespoň 20 tisíc korun ročně, získáte státní podporu ve výši 2 tisíc korun. Stát si ale stanovil podmínku, že peníze nesmíte čerpat po dobu trvání smlouvy o stavebním spoření, tedy po dobu šesti let. Co se týče roční úrokové míry, pohybuje se v průměru kolem 0,5 % p.a., což je srovnatelné s úrokem na spořicích účtech.
Výhodný překlenovací úvěr

V rámci stavebního spoření můžete využít výhodný překlenovací úvěr pro investování do vlastního nebo družstevního bydlení, aniž byste museli zastavovat nemovitost. Úrok je sice vyšší než u hypotečního úvěru, ale nižší než u spotřebitelského úvěru. Stavební spořitelně však musíte dokládat, na co jste peníze vynaložili.

Spoříte podle svých možností

Stavební spoření Vás nezavazuje k pravidelnému spoření. Můžete spořit měsíčně, čtvrtletně, pololetně i ročně – zkrátka jak zrovna budete mít peníze. Vklady na účtu jsou pojištěny ze zákona do 100 tisíc eur, což dává klientům stavebních spořitelen záruku, že o své vklady nepřijdou.

Peníze k dispozici až za šest let

Peníze vkládané do stavebního spoření jsou Vám k dispozici nejdříve za šest let. Při předčasném výběru zaplatíte sankci a přijdete o státní podporu a o zhodnocení naspořené částky. Pokud tedy budete peníze nutně potřebovat před ukončením vázací lhůty, výnos ze spoření bude nulový. Od doby, kdy požádáte o výplatu peněz ze stavebního spoření, běží tříměsíční výpovědní lhůta.

Jeden příspěvek na jednoho klienta a sankce

Klient může uzavřít libovolný počet stavebních spoření, avšak na své rodné číslo získá pouze jeden státní příspěvek v maximální výši 2 tisíce korun. V případě, že požádáte o výplatu uspořené částky nezletilých osob, vyžaduje se souhlas opatrovnického soudu. Při vypovězení smlouvy v dřívějším termínu zaplatíte smluvní poplatek zhruba okolo 0,5 % z cílové částky.
© 2015 Nebankovní-Americká-Hypotéka.cz, všechna práva vyhrazena.
Informace zde uvedené pochází z různých zdrojů. Provozovatel webu neposkytuje ani nezprostředkovává žádné úvěry. Kontakt